Solar Sulama Sistemleri

Solar Sulama Sistemleri Nedir?Güneş enerjisi ile tarımsal sulama nasıl yapılır?

Güneş, yaydığı enerjinin çok küçük bir kısmını yeryüzüne yansıtır. Sonsuz bir enerji kaynağı olan güneşin %1’lik bir dilimi bile dünyamızı ısıtmaya yeterli olacaktır. Güneş enerjisi yalnızca dünyamızı ısıtmakla kalmaz, birçok sorunun da çözümü niteliğindedir. Güneş enerjisinin en çok kullanıldığı alanlardan biri tarım alanlarıdır. Güneş enerjisi ile çalışan sulama sistemleri ile pek çok bakımdan kar elde etmek mümkündür.
Tarımsal sulama sistemleri üretim sırasında yağış ile yeterli bir şekilde beslenemeyen bitkilerin sulama sistemleri yardımıyla kullanılmasıdır.
Ülkemizde hali hazırda birçok tarım alanı kurak ve yarı kurak şekilde çalışmaktadır. Yağısın tam anlamıyla yeterli olmasının
mümkün olmadığı alanlarda tarımsal sulama sistemi zorunluluk arz ediyor. Güneş enerjisiyle çalışan sulama sistemleri ise işlemlerin
yapılmasında elektrik harcamasını devreden çıkararak son derece verimli bir sistem kullanma avantajı sağlıyor.

Tarımsal Solar Sulama Sistemleri Kurulum AsamasıGüneş santrali kurulumunda ilk aşama santralin kurulacağı arazinin analizi yer alır. Santralin kurulacağı alanın aldığı güneş miktarı kurulum açısından oldukça önemli bir noktadır. Konstrüksiyon kurulum aşamasında malzeme seçimi ise arazinin mevcut durumuna göre yapılır. Kayalık arazilerde santral kurulumu öncesi düzeltme islemleri yapılarak santral kurulumuna uygun hale getirilir ve kurulum işlemine başlanır.

Konstrüksiyon süreci iyi yapılmış bir santral tarımsal sulama işlerinde son derece verimli sonuçlar ortaya çıkartır. Bu aşama öncesi giderleri ise, arazinin santrale kurulum öncesi uygunluk durumu belirliyor. Öte yandan elektrik şebekesinin olmadığı alanlarda fosil yakıtların kullanılması yerine güneş enerjisi ile sisteminin tarımsal sulama alanında kullanılması doğaya katkı sağlamasının yanı sıra sulama işleminin çok daha uygun fiyatlara yapılabilmesine de yardımcı oluyor.
Ücretsiz Keşif

Haberler & Duyurular

23-26 Mart SOLAR İSTANBUL FUARI

VIA POR MARINA'da düzenlenen standımıza davetlisiniz. Hall 8 Stand 834
incele

HABER BÜLTENİ

İletişim


Fevziçakmak Mh. 10632.Sk. No:2/A
İç Kapı No:101 Karatay/KONYA